Poniżej wyjaśnimy, jakie dokumenty są wskazane w celu zamówienia kompletnego raportu (autoraport FR) dotyczącego auta sprowadzonego z Francji. Zobaczysz zdjęcia wspomnianych dokumentów, poradzimy też Tobie, w jaki sposób możesz je uzyskać.
Chcąc sprawdzić pojazd przed jego zakupem, najprościej jest uzyskać jego numer seryjny VIN. Jednakże proste wpisanie tego numeru w parę popularnych baz internetowych (łącznie ze stroną rządową), od razu pozwala stwierdzić, że oprócz informacji technicznych i kodów wyposażenia, nie uzyskamy informacji najbardziej nas interesujących, tzn. przebiegów i wizyt serwisowych, nie mówiąc już o wypadkowości. Dlatego jeśłi chcemy na poważnie sprawdzić nasze przyszłe rodzinne auto, aby długo i bezproblemowo nam służyło, musimy włożyć trochę wysiłku w zorganizowanie jakiś materiałów.
W celu dokładnego sprawdzenia auta sprowadzonego z Francji, niezbędne jest dostarczenie nam pewnych dokumentów. Najważniejszym z nich jest oczywiście dowód rejestracyjny (fr. certificat d’immatriculation).
Oto najnowszy jego format, wydawany przez prefektury od 15-tego kwietnia 2009 roku (oficjalny wzór):
A tak wygląda nieco starszy format tego dokumentu, wydawany od kwietnia 2004 roku (dane właściciela zamazane):
Jak zdobyć taki dokument? Jeśli pofatygujesz się do sprzedawcy i po obejrzeniu samochodu, będziesz nadal nim zainteresowany, to na zakończenie wizyty poproś o przedstawienie jego papierów. W tym momencie możesz poprosić, aby pozwolono Ci zrobić kilka zdjęć dokumentów, tak abyś mógł sobie dodatkowo sprawdzić parę rzeczy (np. wyposażenie). Sprzedawca, któremu naprawdę zależy na sprzedaży, nie powinien Ci odmówić.
Natomiast jeśli mieszkasz daleko od miejsca sprzedaży, lepszym rozwiązaniem będzie zadzwonić do sprzedawcy i powiedzieć mu prawdę, że przed angażowaniem się w daleki wyjazd, chciałbyś sprawdzić kilka rzeczy, tak aby móc dokonać transakcji od razu podczas pierwszej wizyty. Jeśli wypadniesz przekonywująco, to sprzedawca postara się przesłać Ci dowód rejestracyjny drogą mailową i może nawet dołoży książkę serwisową.
W przypadku odmowy, masz jeszcze trzecie rozwiązanie, możesz podesłać z odpowiedzialną misją kogoś z rodziny, lub ze znajomych mieszkających w pobliżu, aby zrobił dla Ciebie kilka zdjęć.
Operując kopiami dokumentów, a szczególnie dowodu rejestracyjnego, pamiętaj o tym, że są one objęte ochroną danych osobowych i traktuj je z respektem. Nie próbuj na własną rękę wydzwaniać do byłego właściciela, gdyż zwykle to się źle kończy. Tak samo, sprzedawca nie ma żadnego obowiązku udostępniać Ci tych dokumentów, zanim kupiłeś auto. Dlatego staraj się wypaść przekonywująco i być godnym zaufania.
Następnym bardzo przydatnym dokumentem jest książka serwisowa, pomocna przy odtworzeniu historii serwisowej. Zaznaczamy, że nie podziwiamy książki serwisowej, lecz ją weryfikujemy. Mieliśmy już przypadki z podrobionymi książkami.
Kolejnym elementem, który może nam pomóc, jest zdjęcie winietek kontroli technicznej (przegląd techniczny) i ubezpieczenia, naklejonych na przedniej szybie, które wyglądają mniej więcej w ten sposób (dane fikcyjne):
Dokonując oględzin pojazdu na parkingu, możesz spokojnie pstryknąć kilka zdjęć i przy okazji namierzyć fragment przedniej szyby z winietkami. Winietka kontroli technicznej pozwoli nam na potwierdzenie przebiegu podczas ostatniego przeglądu okresowego. Z kolei winietka ubezpieczenia umożliwia ocenę od kiedy auto jest wycofane z ruchu i ewentualnie pomaga uzyskać dodatkowe info z firmy ubepieczeniowej.
Na zakończenie dodamy, iż pomocne są także inne dokumenty związane z autem, np: faktura zakupu i faktury serwisowe, raport z kontroli technicznej, karta gwarancyjna dealera, tłumaczenia. Nie ukrywamy, że przyjemniej jest nam pracować nad autem, o którym wiemy jak przynajmniej wygląda, dlatego jesteśmy wdzięczni za linki do ogłoszenia.
Polecamy lekturę wpisu na blogu, który może Cię zainteresować:
Francuski dowód rejestracyjny.